Domácí vůně a jak je volit

Snadno si vybavíme vůni čistého prádla sušeného na slunci, vzpomeneme si, jak voněla skříň babičky nebo její kuchyně, když pekla cukroví. Vybavíme si vůně našich dětí a zahrady, když je čerstvě posečená tráva. Vůně má schopnost nás přenést na jiné místo a umí nás také vzrušit. Pokud si vůni spojíme s pocitem pohody, měla by naše domácnost vonět tak, aby v nás tyto pocity vyvolala. Voňavé bydlení si můžete dopřát bez velkých investic.

Vůním pro domácnost se věnuje celá řada odborníků, kteří zkoumají, co jaká vůně přináší. V současné době je na trhu mnoho vůní, které se liší aplikací a druhem vonné kompozice. Vůni si můžete namíchat také sami, pomocí vonných éterických olejů. Jedním z nejsnadnějších způsobů, jak rychle provonět domácnost jsou vonné tyčinky. Sortiment vůní je hodně bohatý. Tyčinku jednoduše zapálíte a necháte doutnat.

difuzor1 Cropped

Tyčinky nachází uplatnění i v dalším způsobu provonění. Ty jsou pro změnu dřevěné a namáčí se do skleněného difuzoru s úzkým hrdlem. Do difuzoru se dá směs z éterických olejů. Prostřednictvím tyčinek, které nasávají voňavou tekutinu, se potom pomalu do vzduchu uvolňuje vůně. Jde o lehkou a přirozenou vůni, která se stane běžnou součástí domova. Skleněné difuzory jsou také elegantní bytové doplňky, které koupíte v různých velikostech, které můžete přizpůsobit velikosti pokoje. Pokud nevíte, jakou vůni zvolit, doporučuje se vybrat si pro dům několik vůní a provonět si tak různé místnosti odlišně. Například vůně granátového jablka je příjemná do chodby a milé vás přivítá doma. V obýváku třeba uvítáte vůni Orientu. V kuchyni navodí pocit čistoty vůně citrusových plodů, koupelna může vonět jako mořské pobřeží a v ložnici se vám bude sladce usínat s levandulí.

difuzor

Difuzory by se neměly umístit příliš vysoko a je třeba vybrat vhodnou vzdálenost od zdrojů tepla. Měly by být také v bezpečí před dětmi a domácími zvířaty.

Na trhu jsou i elektrické difusory, kde si můžete intenzitu vůně nastavit.

Další alternativou k domácím vůním jsou spreje a vonné svíčky.