Jak se vyrábí multivitamínový ovocný koncentrát


Zakoupili jste a ochutnali někdy multivitamínový džus z více druhů ovoce? Pokud se navzájem kombinují vhodné ovocné plody, máte k dispozici doslova vitamínovou bombu. Z ovoce se vytlačí šťáva, anebo se některé z nich rozdrtí do podoby hustého pyré, a pak se plní do vhodných kartonových krabic, přičemž se podrobuje pouze procesu pasterizace. Máte pak doma k dispozici třeba na celý rok zásobu vitamínů, stopových prvků a minerálů, což přijde vhod, pokud zrovna není při ruce ovoce čerstvé.

prodej ovoce

Jak se vlastně takový multivitamínový komplex kompletuje, skladuje a přepravuje na trh? Zřejmě vás napadne, že se nezpracovává jen malé množství plodů, co by se vešlo do většího plastového barelu, ale jde o desítky až stovky tun „materiálu“, který nelze nechat dlouhou dobu jen tak ležet ladem, protože by rychle podlehl zkáze. Využívají se k tomu mimo jiné i plastové přepravní palety a speciální skládací IBC kontejnery – boxy o objemu tisíce litrů.

ovoce kiwi

IBC kontejner Schoeller Allibert disponuje důležitými vlastnostmi. Především je velmi pevný a robustní, takže nemusíte mít obavy, že by vaše úroda přišla vniveč. Za druhé jsou tyto boxy zdravotně nezávadné a dovnitř se navíc vkládá vyměnitelná plastová vložka, opět způsobilá po zdravotní stránce. Za třetí se kontejnery snadno udržují v čistotě a za čtvrté je lze skládat na sebe do velké výšky až pěti pater. Nosnost každého z boxů je pět tun, což je opravdu úctyhodné číslo.

Velkou výhodou je také možnost každý z kontejnerů složit do úhledného plochého kvádru, který nezabere ve skladovacím prostoru téměř žádné místo, takže se tím ušetří náklady na skladování prázdných nádob, pokud se zrovna nevyužívají. Kontejnery lze mít uložené i v nevytápěných prostorách, protože dobře odolávají nejen vodě a vlhkosti, ale i mrazivému počasí, ostatně, některé potraviny lze spolu s kontejnery ukládat do velkých mrazicích boxů, v nichž úroda ovoce či zeleniny může lépe přečkat provozní podmínky při jejím zpracování.