Jak v sobě probudit kreativitu

Pozorujte někdy malé děti. Žijí přítomným okamžikem, tady a teď a jejich hravost a fantazie je naprosto bezbřehá. Kolikrát se sama divíte, co dokážou vymyslet. Bohužel s postupem věku se kreativita a hravost začne vytrácet. Poradíme vám tipy, jak ji v sobě zase objevíte a využijete ve svůj prospěch.

Každý den 1 malá změna

Největší zabiják kreativity je stereotyp. Každý den máte jako přes kopírák, do práce, nakoupit, uvařit, s dětmi úkoly a spát? Ještě dnes zkuste udělat alespoň 1 věc jinak. Do práce jeďte jinou trasou, místo kávy si uvařte čaj a běh nahraďte plaváním. Mozek má rád vše jasně nalajnované a velkých změn se děsí, byť mu prospívají. Proto na to jděte pomalu.

malování

Pohyb a čas strávený v přírodě

Alespoň 2x týdně si vyrazte vyčistit hlavu do přírody. Taková procházka může být inspirující a navíc si během ní posílíte svaly, srdce a vyplaví se vám endorfin, hormon dobré nálady. Poslouchejte šum listí a zpěv ptáků. Kolikrát se stane, že se vám během procházky začnou v hlavě rojit nové nápady. Pro tyto případy nezapomeňte zápisník sebou. 

Poslouchání příběhů

Až budete zase sedět s partou u příjemné letní večeře bedlivě poslouchejte, co kdo říká. Nepřemýšlejte během večera, jak zakončíte tu rozdělanou prezentaci ani co budete zítra vařit. Příběhy rozvíjejí fantazii a obzvlášť ty, co píše sám život. Buďte dobrou posluchačkou.

barvy

Kreativní činnosti

Zkoušejte nové koníčky, zejména ty tvořivé. Navlékejte korálky, kreslete portréty, vyrábějte lapače snů, zavařujte marmelády, skládejte básně nebo háčkujte ponožky. Během kreativních činností zapojíte pravou mozkovou hemisféru, kde sídlí tvořivost, sny a touhy. Naproti tomu v levé hemisféře najdeme logiku a kritické myšlení. Tipněte si, jakou v dospělosti používáme víc?

Nebojte se, co tomu řekne okolí

Shoďte ze sebe ten balvan, který vás brzdí. Ráda malujete, ale už vám v hlavě jedou řeči okolí: vždyť jsi měla z výtvarky vždycky 3, neumíš to, na stará kolena a půjdeš na kurz, neblázni. Baví vás to? Naplňuje? Odpočinete si u toho? Tak není co řešit, názory okolí hoďte s klidem za hlavu.