Z čeho je motorkářské oblečení?

Správné moto oblečení zaručuje kromě skvělého vzhledu také ochranu v případě havárie. Když se vše zváží z bezpečnostního hlediska, vzhled bude to poslední, co vás při havárii bude zajímat. Kromě bezpečnosti je důležité, aby bylo funkční, pohodlné a neomezovalo v pohybu.

Základní rozdělení moto oděvů lze provést podle materiálu. Zde jsou na výběr pouze dvě možnosti – kůže a textil. Každý z nich má své pro a proti co se týká vlastností a využití.
závodník na motorce

Kůže

Kůže stále patří na špičku. Z hlediska bezpečnosti je na motorku vhodnější než textil. Kůže je totiž vysoce odolná vůči oděru. Přestože se technologie velmi snaží vyvinout produkty stejných vlastností, zatím stále zůstává nejlepší pravá hovězí kůže. Ta totiž drží oděvy těsně u těla a chrániče tak při pádu zůstanou na svém místě, aby splnily svou funkci.

Mezi její výhody patří výše zmiňovaná vyšší bezpečnost, dále také vzhled. Jednodílná nebo dvoudílná kožená kombinéza je totiž přesně to, co dělá motorkáře motorkářem. Dodává mu drsného a sexy vzhledu s nádechem patřičné elegance. Díky důmyslnému systému větrání je kůže pohodlná i v letních dnech.

Najdeme zde ale také určité nevýhody. Tou první, na kterou jistě narazíte, je cena. Kvalitní kombinéza se může prodražit v řádech i desítek tisíc korun. Oproti textilu pak může být dalším nedostatkem menší pohodlí a také složitější oblékání. Kožené kombinézy se nehodí pro jízdu v terénu nebo v nepříznivém počasí. Kůže je totiž vůči dešti jen velmi málo odolná.
motorkář u motorky

Textil

Textilní výrobky prošly velkým vývojem a dnes již v mnohém překonávají kůži. Hodí se pro jízdu v terénu a na dlouhé cesty, protože oproti kůži poskytuje pohodlí. Také při nepřízni počasí se vyplatí sáhnout po oděvech z textilu, protože některé druhy se vyrábí nepromokavě a zajistí tak vyšší ochranu. V zimě je možné oděvy doplnit tepelnou vložkou. Oproti kůži zde najdeme více úložného prostoru, tedy kapes. Také samotné oblékání je mnohem jednodušší.

I zde najdeme nějaká proti. Volnější střih sice zaručuje více pohodlí, ale nezaručuje takovou fixaci bezpečnostních prvků jako kožené kombinézy. Zároveň je zde při pádu vyšší riziko otěru, protože textilie nejsou tak odolné.