Australští endemité: znáte je všechny?

Austrálie se při vývoji Země oddělila vcelku brzy. To je hlavní důvod, proč tam můžeme najít tolik živočichů, kteří nikde jinde nežijí. Díky tomu, že si Austrálie plula sama v oceánu, si vytvořila vlastní faunu i flóru, která nás dodnes nenechává spát. Jací jsou ti nejznámější australští endemité?

Klokan

Kdo z nás by nikdy neslyšel o klokanech? Znak Austrálie, zvíře, které je význačné svým velkým vakem, kde chová svá mláďata, a také svými velkými skoky, kterými se pohybuje. Možná Vás překvapí, že takový klokan může mít až dva metry! Jedná se o velmi mohutné zvíře, které volně v přírodě nalezneme pouze a jen na australském kontinentu.

Austrálie

Pštros Emu

Emu, druhý největší nelétavý pták, se celkem logicky řadí mezi běžce. Emuové jsou všežraví, často se chovají pro maso, olej a kůži. Dokážou vyvinout rychlost až téměř 50 kilometrů za hodinu! 

Koala

Koala se řadí mezi vačnatce. Vážit může až 12 kilogramů, jejich tělo pokrývá hustá srst v šedých odstínech. Koala je jediný zástupce z čeledi koalovitých. Nalezneme je ve stromních porostech v Austrálii.

Koala

Vombat

Vombati jsou velmi podobní koalám, přesto se v určitých věcem liší. Je větší a těžší, dosahuje váhy až 25 kilogramů. Jejich srst je hrubší než u koal a má nazelenalou až černou barvu. Jejich zvláštností je také forma trusu – vombatí výměšky mají tvar podobný kostkám.

Ježura

Ježura je zvíře podobné klasickému ježkovi, kterého můžeme znát od nás. Na hřbetě má ostny a celé tělo působí zavalitě. Udržuje si nízkou tělesnou teplotu, kolem 30 stupňů (podobně jako ptakopysk – společně patří mezi vejcorodé savce). Opět, volně ji naleznete pouze v Austrálii.

Živočišná říše nás pravděpodobně nikdy nepřestane udivovat. Díky modernosti našeho světa si tyto endemity můžete prohlédnout v zoologických zahradách a aspoň trochu načerpat atmosféru pravé Austrálie.