Jak si poradit s výskytem vodní řasy

Vodní řasy a mléčné nebo tmavé zákaly jsou postrachem provozovatelů bazénů. Koupání v takové vodě není rozhodně příjemné, je to pocitově srovnatelné s pobytem ve vodě plné sinic nebo vodních rostlin a planktonu uprostřed rybníka. Abychom udrželi vodu průzračnou a křišťálově čistou, s jakou se shledáváme u profesionálně ošetřovaných plaveckých bazénů a aquaparků, musíme dodržovat určité zásady a používat prostředky proti mechanickým i biologickým nečistotám.venkovní bazén v tropické oblasti

Jak se zbavit vodních řas a jak předcházet jejich výskytu

Výskyt vodních řas rozpoznáme snadno, provází je kromě zabarvení vodní masy i kluzký povrch dna a stěn nádrže. Při vyšších koncentracích dokonce voda nepříjemně zapáchá. Naštěstí existují přípravky, které dokážou jejich výskyt a rozmnožování eliminovat.
Nejprve bychom měli zkontrolovat pH bazénové vody, to je podmínkou k tomu, aby chemické prostředky mohly být správně aplikovány, a aby jejich účinnost byla maximální. PH by se mělo pohybovat v rozmezí od 6,7 do 7,2, a pokud nám tester ukazuje jiné hodnoty, snížíme nebo zvýšíme pH přípravky „pH plus“ nebo mínus.
Následně uvedeme do provozu filtrační čerpadlo a aplikujeme přípravek „chlor šok“. Přípravků proti řasám https://eshop.techneco.eu/Proti-rasam existuje několik druhů, jsou mezi nimi i algicidní roztoky a sloučeniny, které vytváří bubliny a ty uvolňují mazlavé povlaky ze stěn. Ty se pak zachytí ve skimmeru a putují do filtračního boxu. Algicid slouží také jako preventivní prostředek proti množení řas, zvláště v teplém a slunečném letním období.křišťálově čistá voda ve vnitřním bazénu

Kdy použít vločkovač

Pokud jsou nečistoty z odumřelých řas velmi malé a nezachytí se v pískové filtraci, je vhodné sáhnout po tzv. vločkovači, což je prostředek, který na molekulární úrovni sloučí plovoucí nečistoty do větších celků – vloček. Ty pak dosedají na dno, odkud je odstraníme bazénovým vysavačem.