Medovina je nápoj ze zkvašeného medu a vody. Její výroba je známá již v těch nejstarších kulturách, jako byl Sumer. Med byl prvním známým sladidlem a tím pádem se mohla medovina vyrábět opravdu brzy v naší historii. Je mnohem starší než pivo či víno, které se později staly preferovanějšími. Med se v historii používal i k doslazení trpkého vína, které medovinu téměř nahradilo a to především kvůli mírnému oteplení, které umožnilo pěstování vinné révy i v severnějších zemích a kvůli rozšíření destilátů ve 12. století. V posledních letech se medovina dostává více a více do obchodů, její výroba totiž nikdy tak úplně nezmizela a v našich zemích se vyrábí do dnes.
Výroba medoviny není úplně jednoduchá. Je trochu choulostivější, než třeba víno či pivo. Vyrábí se tak, že se smíchá voda a med ve zvoleném poměru tak, aby měl nápoj dostatečnou cukernatost. Směs se převaří, seberou se nečistoty a přidají se kvasné kultury. Tím přecházíme do druhého bodu výroby – kvašení. Medovina se nechává kvasit v teplotě od 20 do 27°C dle kvasnic, které jsou použity a je docela bouřlivé. Kvašení probíhá v sudech, popřípadě v kovových nádobách. Jakmile medovina dokvasí, přefiltrujeme ji a přendáme do menší nádoby, v níž probíhá dokvašování. To může trvat klidně až dva roky. Dnes se tento proces urychluje několika filtracemi, kdy se kal jednoduše přefiltruje a nemusí se pracně sbírat. Posledním procesem je takzvaná dizertace, kdy se medovina dochutí a dobarví, aby odpovídala standartu. Barva samozřejmě závisí na barvě použitého medu. Ten by měl být dostatečně kvalitní. Pokud není dostatečně barevná, pak se přidává karamel, který ji dobarví. Medovina se také musí dolihovat tak, aby měla dostatečný obsah alkoholu, protože kvašením dosáhneme maximálně 13% medoviny.
Samozřejmě existuje spousta druhů medoviny, můžete si pořídit medovinu s bylinkami, kořením (skořice) nebo třeba jinak připravovanou. Jsou medoviny, které se třeba nepřevařují a používá se do nich ten nejkvalitnější med. Jedná se o takzvané královské medoviny.