Smysluplně strávený volný čas

Dnešní děti jsou daleko více pohodlné, než jsme byli kupříkladu jako děti my. Místo běhání venku a hraní nejrůznějších her, raději sedí doma a hrají hry virtuální na počítači nebo mobilu. Starší děti svůj volný čas pak tráví na sociálních sítích, místo toho aby se, scházeli se svými přáteli osobně. Doba se mění a my se jí přizpůsobujeme ať více nebo méně, ať chceme nebo nechceme. Děti by ale měli trávit dětství bohatší a neměli by být uvězněni jen ve světě techniky a internetu. Své potomky bychom neměli do ničeho výrazně tlačit a nutit a tím spíš, když se jedná o vyplnění jejich volného času, když pomineme učení do školy. Zkusme je však motivovat k tomu, aby chtěli navštěvovat nějaký zájmový kroužek nebo aby si našli smysluplnou zájmovou činnost, která je bude naplňovat a bavit.

malý baseballista

Zabavené dítě se nemůže nudit

Když bude naše dítě mít něco, co ho baví a bude se tomu věnovat, nemůže se mu stát, aby se nudilo. Tím spíš pak nebude mít potřebu vymýšlet a dělat něco, co se úplně nemá. Kromě toho děti navštěvující kroužek plný stejně starých dětí, které baví to stejné co je, získají lepší sociální cítění a najdou si nové kamarády. V kroužcích obvykle najdou kamarády i děti, které mají jinak problém se seznamovat a nejsou tak moc oblíbenými. Společná věc a činnost ale sbližují a pro děti je tak lepší se adaptovat do kolektivu. Navíc se dozví mnoho nového, získají větší přehled a může je to v mnoha věcech zlepšit.
ruka na figurce

Ať si vyberou sami

Dítě by si mělo vždy svou volnočasovou aktivitu vybrat samo. Když dítě do něčeho přinutíte, a ono to pak bude dělat jen, protože musí, nic mu daná aktivita nepřinese a naopak můžeme docílit úplně opačného účinku. Dítě se zasekne, přestane nám důvěřovat a pak už je jen krok k tomu, že si začne stavět hlavu a dělat co chce. Proto se vždy zeptejte svého potomka, co by rád dělal po škole a dejte mu na výběr s většího seznamu možností, ať se najde v tom, co je mu blízké.