Past na ilegální podnikání!

Dle dostupných zdrojů na internetu je uvedeno, že Ministerstvo financí uložilo za rok 2017, právě podnikatelům provozujícím hazardní hry na internetu, pokuty v nejvyšší výši za historii a to celkově 251 miliónu korun českých. Za první čtvrtletí roku 2018 to bylo již 195 miliónů korun.
Podle uvedených informací je již 70 milionů dokonce po splatnosti a běží zde vymáhací procesy, protože postižení je neuhradili včas a zdá se, že je ani není možné vymáhat, protože společnosti mají sídla v zemích, kde jsou daňové ráje.
hra ruleta.jpg
Většinou jsou trestány ilegálně používané:
·         kvízomaty
·         slevostroje
·         karetní turnaje
·         SMS soutěže
Protože do novely nebyl nastaven soulad mezi naším zákonem o loteriích s evropským právem, nebylo možné právě internetové provozovatele nijak sankcionovat. Od loňska se toto právě změnilo, proto je rapidní nárůst pokut již v prvním čtvrtletí letošního roku zcela evidentní. Dá se tedy předpokládat, že opět i tento rok překoná všechny rekordy ve věci udělených sankcí podnikatelům provozujícím různé loterie a další hazard nejen na internetu.
Ministerstvo financí však nejprve v předchozím roce posílalo neformální upozornění k ukončení nelegálních aktivit, které byly cíleny právě na obyvatele České republiky. Pokud však varování nehleděli, jsou již v letošním roce pokutováni a pokud s aktivitou nepřestali, muselo ministerstvo financí přistoupit k zápisu těchto webů a jejich provozovatelů na tak zvanou černou listinu.
Největší částí těchto pokut tvoří PROVOZOVÁNÍ HRY BEZ POVOLENÍ NEBO ŘÁDNÉHO OHLÁŠENÍ v souladu se zákonem. Problém však je, že většina tedy má sídlo mimo Českou republiku a jejich výsledná vymahatelnost se tedy rovná téměř nule.
herní závislost.jpg
V čem je tedy význam?
Význam těchto pokut je hlavně preventivní, protože se dá předpokládat, že se tímto účinně zabrání firmám nelegálně podnikat u nás. Pokud by firma, která je zapsaná na černé listině chtěla u nás začít podnikat regulérně, bude muset nedoplatky vyrovnat a teprve potom se dá uvažovat o tom, že získá licenci.
Bohužel se nedá předpokládat, že uložené pokuty se vymůžou, a tak přispějí do státního rozpočtu. Naopak se na nich administrativně bez vymožení spíše z rozpočtu bude ubírat.