Život online: Bylo toho dost!

Být online je skvělá věc. V dnešní době můžeme dělat na internetu téměř cokoliv. Můžeme komunikovat s přáteli, ale i s cizími lidmi. Můžeme se bavit, můžeme přes internet i pracovat. Dokonce máme možnost i nakupovat online. Na internetu funguje velké množství e-shopů, komunikačních a sociálních sítí, informačních a zábavních webů, které nám ulehčují život. Život online je zkrátka velmi příjemný a pohodlný, ale skrývá i spoustu nástrah. Jednou z takových nástrah může být i závislost.
nákup a balík

Závislost na internetu a sociálních sítích bývá doménou spíše mladší generace. Může se to týkat vašich dětí, ale i vás. Základem je včas si uvědomit, že času stráveného na internetu už bylo dost. Na to existuje řada různých aplikací a programů, které vám počítají čas strávený online (např. RescueTime).

Nejlepší opatření, které pro sebe můžeme udělat, je internet nadobro hodit za hlavu a netrávit na něm vůbec žádný čas. Na internetu jsou však také velice užitečné informace, bez kterých by člověk nebyl v obraze. Na informačních webech se sdílí spoustu důležitých informací o aktuálním dění v České republice, ale i ve světě.
zařízení online

Co tedy (ne)dělat?

·         Čas strávený na internetu si změřte pomocí aplikace. Víte pak, zda máte se závislostí problém nebo se vás nic takového netýká.

·         Pokud zjistíte, že u internetu sedíte více jak 2 hodiny, vstaňte a běžte se trochu proběhnout nebo projít. Zdravý pohyb nikomu nikdy neuškodil.

·         Nesdílejte všechny okamžiky svého života na sociálních sítích. Nemusí se vám to vyplatit.

·         Hlídejte, zda to vaše děti s počítačem či telefonem nepřehání.

·         Když máte možnost, řešte věci osobně. To se týká jak komunikace mezi lidmi, tak i např. nakupování.

·         Řiďte se příslovím "Všeho s mírou."

·         Při komunikaci na on-line seznamkách nezapomínejte, že je dobré vždy vědět, s kým komunikujete. Své citlivé informace nechcete sdělovat naprosto neznámým lidem, u kterých nevíte, jak budou s vašimi citlivými informacemi zacházet.

·         Ne každý vám bude na internetu věnovat veškerou svou pozornost. Uvědomte si tedy, že nejste středem internetového vesmíru a neočekávejte automaticky od každého, že bude pokaždé v případě vaší potřeby online.

·         Nezapomínejte, že reálný svět možná není tak skvělý jako svět virtuální, ale rozhodně vás v něm čeká spousta dobrodružství. Svět vás zkrátka potřebuje!